Meie armas vilistlane Julia Kutsar parimate koolilõpetajate vastuvõtust presidendi roosiaias

Eile, 21. augustil oli üks ilus, päikesepaisteline ja minu jaoks väga tähenduslik päev presidendilossi roosiaias ning ka paljude teiste tublide 2020. aasta lõpetajate jaoks, kus haridus- ja teadusminister Mailis Reps ning Vabariigi President Kersti Kaljulaid tunnustasid tänavusi silmapaistvaid koolilõpetajaid.

Minister Reps rääkis oma kõnes: “Tänavune kooliaasta lõpp eriolukorra ja viiruse ülemaailmse leviku tingimustes oli erakordne, kuid just uudsed, harjumatud ja ebamugavad olukorrad aitavad areneda ja muutustega kohaneda.”  See on väga hästi öeldud haridusministri poolt – olukorrad, mis nõuavad pingutusi, karastavad inimest ja teevad muutustele vastuvõtlikumaks.

Ta soovis lõpetajatele jõudu ja jaksu tulevikuks – teha asju nutikamalt ja paremini. Ta julgustas oma valikuid langetama ning elule lahtiste silmadega otsa vaatama.

President Kersti Kaljulaid aga sõnas: „Oma valikud teeb igaüks ikka ise. Mitte põlvkond. Ega ka mitte aeg. Oma valikutes olete ikkagi vabad.“ Ta lisas: „Teadke, 2020. aasta lend, et mitte keegi ei vii teie unistusi teist paremini ellu. Iga algust saab pikalt edasi lükata, mõeldes, et kunagi on mul selleks rohkem teadmisi, oskusi, tutvusi ja ressursse. Hoidke seda, mis hoidmist vajab, ja tehke ümber see, mis saab olla paremini! Tehke seda vabana ja tehke seda rõõmuga.”

Mulle väga meeldis presidendi kõne. See on tõsi, et mitte keegi ei tee sinu eest valikuid, ikka inimene ise ehitab endale tulevikku.

Selle kevade lend oli eriline, sest eriolukorrast hoolimata oli hiilgavate tulemustega ja tublisid  lõpetajaid niivõrd palju. Distantsõpe nõudis distsipliini ja iseseisvat õppimist.

Sellel aastal oli vastuvõtule kutsutud 650 kesk-, kutse- ja kõrgkoolide lõpetajat igast Eesti koolist.

Olen südamest tänulik tunnustuse ja kutse eest ja olen uhke, et lõpetasin just Valga Kaugõppegümnaasiumi!

Pildid: fotograaf Arno Mikkor

Julia Kutsar