Julia Kutsar

Julia lõpetas gümnaasiumi 2020. aastal

Kuidas sa siia kooli sattusid?

Tegelikult tahtsin gümnaasiumiteed juba mitu aastat varem läbi käia. Olen juba varasemalt Valga Kaugõppegümnaasiumi sisse astunud ja kahjuks selle pooleli jätnud. Kuna 2011. aastal olin ka Valga Kutseõppekeskuse õpilane ja mul oli praktika välismaal, siis selletõttu jäi mul keskhariduse omandamine tahaplaanile. Lõpuks 2017. aastal võtsin end kokku ja tõin dokumendid siia kooli, endal peas vasardamas mõte: „Ma pean ikka selle asja ükskord lõpule viima!“

Kas oli hetki, mil Sa kahetsesid kooli tulemist?

Ausalt öeldes oli ka minul selliseid nõrkusehetki, kus oli raske, eriti matemaatikaga. Alguses nutsin ka mina kontrolltöödel, sest põhikooli lõpetamisest oli mul möödas 29 aastat, aga tänu õpetajatele ma ei kahetsenud hetkekski, et siia õppima tulin.

Kui palju aega oli möödas viimati koolis käimisest?

Nagu ma juba eelnevalt mainisin, selleks hetkeks, kui ma siia kooli tulin, oli minu viimasest kooliskäimisest möödas 29 aastat ja 2012. aastal lõpetasin ka Valga Kutseõppekeskuse.

Mis andis Sulle julgust ja tahet edasi õppida?

Minu suured motiveerijad olid minu enda lapsed. Nemad andsid selle usu ja julguse edasi õppida.

Milline oli Sinu klass? Kuidas te toetasite üksteist?

Meie klassi lisandus iga aasta alguses nii mõnigi uus õpilane, kes alustas õpinguid, aga kooliaasta lõpuni ei jõudnud kahjuks, võibolla sellepärast meie klassis ei tekkinudki eriti sellist ühtekuuluvuse tunnet. Ly oli mu klassikaaslane, kellega me alustasime kooliteed ja võidukalt lõpule jõudsime, me alati toetasime ja aitasime üksteist.

Millised õppeained olid rasked ja kuidas nendega hakkama said?

Minu jaoks oli matemaatika kõige raskem. Alguses kohe ei saanud ma mitte millestki aru, aga mida aeg edasi, seda rohkem hakkasin aru saama. Alguses palusin abi isegi oma lastelt, kui mingi teema matemaatikas oli arusaamatu, neil oli gümnaasium just lõpetatud, kui mina gümnaasiumi astusin. Kontrolltööd olid minu jaoks rasked, matemaatikatöid käisingi kõige rohkem järele vastamas, aga tänu toetavale õpetajale sain õnneks oma tööd tehtud.

Millised õppeained olid Sinu lemmikud ja miks?

Enamus õppeaineid olid omamoodi huvitavad, lemmikuid nagu selliseid polnud, väga põnevad olid eesti keel ja kirjandus, samuti kunstiajalugu, muusikaajalugu, aga mind tõmbab ikkagi loodusainete poole, nagu bioloogia ja geograafia, siit on mul tekkinud ka meditsiini vastu huvi.

Kuidas Sinu lähedased suhtusid haridustee jätkamisse?

Minu lähedased suhtusid sellesse väga toetavalt. Kuna ma olen ka tööinimene, siis vahest kulutasingi terve oma vabaaja õppimisele. Siin kohas tahaksingi tänada oma kallist perekonda, kes võimaldas mul seda rasket teed läbida ja kes kannatasid mind ära, et ma vahest päevad läbi koolitöid tegin!

Oskad sa välja tuua mõned eredamad hetked koolist?

Neid toredaid hetki oli palju, näiteks õppereisid ja teatriskäigud olid väga huvitavad ja harivad. Tulevad meelde just viimase aasta õppereisid – Venemaa Petseri ja Pihkva reis, kõige viimane Narva linna reis ning Kreenholm. Põnevad ja meeldejäävad on nad seetõttu, et ma pole varem neid kohti külastanud. See viimane õppereis oli minu jaoks põnev ja samas natuke kurb, sest need põnevad õppereisid saavad minu jaoks läbi.

Kool korraldas õpilastele õppereise üle Eesti ja välismaale. Kui vajalikud on kooli poolt korraldatavad õppereisid õpilasele?

Ma arvan, et kindlasti on sellised põnevad õppereisid õpilasele huvitavad ja harivad.

Oskad sa välja tuua ühe olulisema mõtte nendele, kes soovivad täiskasvanueas haridusteed jätkata?

Kindlasti proovige oma unistusi täide viia. Tänapäeval ei jõua ju ilma hariduseta kaugele. Tuleb lihtsalt ennast kokku võtta ja teha see ära! Siin pole midagi ületamatut!

Milliseid muutusi on Valga Kaugõppegümnaasiumis õppimine Sinu ellu toonud?

Tunnen, et olen palju enesekindlamaks läinud ja näen, et võin tulevikus veel kaugemale jõuda. Kuna hetkel töötan hooldajana ja minu töö on tihedalt seotud ka meditsiiniga, tunnen et tahan edasi areneda. Sellepärast on üks minu praeguseid unistusi saada sisse Tartu Tervishoiu Kõrgkooli õenduse erialale, loodan väga, et see ka õnnestub.